NASLOVNICA / Edutorij / Matematički vremeplov– Napoleon

Matematički vremeplov– Napoleon

Autor: Katica Tomrlin

20. studenoga 2023.

Učenici 7.a i 7.b razreda tijekom mjeseca studenoga sudjelovali su u projektu Matematički vremeplov – Napoleon pod vodstvom učiteljice povijesti Katice Tomrlin i učiteljice matematike Ane Cenkovčan. Cilj projekta je bio proširiti znanje te popularizirati povijest i matematiku, upoznati se s Napoleonovom vladavinom i njegovim ratnim pohodima, primijeniti linearne jednadžbe, integracijom nastavnih sadržaja povijesti i matematike razvijati interes za povijest i matematiku.

Integrirani sat povijesti i matematike  u 7.a razredu održan je u petak 10. studenoga 2023., a u 7.b razredu održan je u četvrtak 16. studenoga 2023. Kroz projektne aktivnosti učenici su konstruirali, primjenjivali linearne jednadžbe, rješavali linearne jednadžbe te saznali više o Napoleonu. Prilikom svojih osvajačkih pohoda Napoleon se susretao s mnogim umjetnicima, filozofima i znanstvenicima diljem Europe. Matematikom su ga zarazili Pierr Simon Laplace (njegov profesor na vojnoj akademiji), Lorenzo Mascheroni i Joseph Louise Lagrange. Školujući se na Francuskoj vojnoj akademiji za topničkog časnika, Napoleon je pokazao veliki interes za matematiku. Ostalo je zabilježeno da je nakon čitanja knjige talijanskog matematičara Lorenza Mascheronija o geometrijskim konstrukcijama koje se izvode samo pomoću šestara, Napoleon postavio francuskim matematičarima zadatak, koji je poznat kao Napoleonov zadatak. Učenici su uz dodatne upute konstruirali zadatak, te istražili Napoleonov teorem u digitalnom alatu GeoGebra. U digitalnom alatu Canva pripremljena je priča o Napoleonovom životu, vladavini, ratnim pohodima i zanimljivostima u kojoj su neki podaci bili sakriveni, pa su umjesto brojčanih podataka u tekstu bile upisane nepoznanice. Tekst je postao potpun kada su se riješili navedeni matematički zadaci te postojeće nepoznanice zamijenile dobivenim rješenjima tj. brojevima. Učenici su suradnički radili u timovima te dolazili do rješenja. U završnom dijelu učenici su samovrednovali svoj rad ističući da im je ovakav način rada bio zanimljiv te da su lakše usvojili ishode matematike i povijesti.

Ostale obavijesti

28. studenoga 2023.

“Ruksak pun kulture” u našoj školi – predstava Medo Bedo

Područne škole Budrovac, Čepelovac, Mičetinac, Sirova Katalena i ona za djecu s teškoćama u razvoju su u prošloj godini bile […]

27. studenoga 2023.

Helena Pintar i Franka Martinčić predstavljale našu školu na regionalnom natjecanju Sudoku prvenstva

Dana 25. studenoga 2023., učenice Helena Pintar i Franka Martinčić sudjelovale su na regionalnom natjecanju Sudoku prvenstva za osnovne i […]

sve obavijesti

Želite znati više?

Potražite više informacija oko našeg kurikuluma i aktivnosti.

Kontaktirajte nas
Skip to content