DONACIJA KNJIŽNICI
Zagrebačka banka d.d. poslovnica Đurđevac donirala je, šk. god. 2013./14., svoja računala i printer knjižnici OSNOVNE ŠKOLE GRGURA KARLOVČANA, ĐURĐEVAC.
Zahvaljujemo im za vrijednu donaciju kojom su našim učenicima i učiteljima omogućili kvalitetno i uspješno praćenje nastavnog plana i programa u skladu s razvojem novih tehnologija u knjižnici i informatičkom kabinetu.
Korisnici knjižnice će na brz i efikasan način pretraživati bazu podataka putem on-line kataloga, ostvarivati niz projekata, raditi prezentacije, igrati edukativne igre, natjecati se u raznim kvizovima, prijavljivati se na on-line radionice, kvizove, rješavati zadaće, pisati referate…
Školska knjižnica postala je informacijsko, medijsko, komunikacijsko i kulturno središte škole. Knjižnica ima i neknjižnu građu koju korisnicima pruža putem elektroničkih medija. Program školske knjižnice sastavni je dio školskog kurikuluma i uključen je u nastavni proces, a učenici kroz knjižnicu ostvaruju niz projekata tijekom nastavne godine i ova vrijedna računala pomoći će korisnicima u provedbi.
Prema Standardu za školske knjižnice, škola od 400 do 800 učenika treba imati 1 računalo za knjižnično poslovanje, 1 računalo za ostale poslove, 1 računalo za pristup knjižničnom katalogu i udaljenim bazama podataka te najmanje 10 računala za rad korisnika knjižnice.
Donacijom Zagrebačke banke približili smo se zadanom Standardu te korisnicima olakšali ostvarivanje nastavnog plana i programa kao i kurikuluma.
DONACIJA GRADSKE KNJIŽNICE ĐURĐEVAC
Gradska knjižnica Đurđevac darovala je našoj osnovnoškolskoj knjižnici društvenu igru Čovječe, ispravi se! Igrica je poučnog karaktera o pravima djeteta prema UN konvenciji, a učenici će ju s veseljem igrati kad borave u knjižnici i čitaonici.
Hvala ravnateljici Gradske knjižnice Đurđevac, Antoniji Mandić, na dobroj suradnji i velikodušnom poklonu.
KAKVU KOME KNJIGU
Zamislite, kad bi svi u školu pošli – I oni što trče na četiri noge, I oni što ih nose krila – Kakva bi to čudna škola bila!
A kakve bi im knjige tek morale biti?
Je li, maco, knjigu bi trebala i ti?
– Da, za me i moga sivoga kolegu Treba knjiga u kojoj se miševi legu.
A ti, bijeli golubane?
Meni takva knjiga gdje je svako slovo Zrno pšenično il zrnce makovo.
A ti, medo bundoviću?
– Meni knjigu gdje je svaki red Mirisan i sladak kao med.
A ti, sovo noćobdijo?
– Pa znaš da po mraku čita teta sova, Zato crnu knjigu i svijetleća slova.
A ti, rače natražnjače?
– Meni trebaju samo knjige naške, Gdje su riječi i slova unatraške. A ti, zeko zekoviću?
– Moja knjiga, to mi je davna želja, Da ima listove od kupusa i kelja. Za takve knjige ne vodite brige! Sve ćete dobiti, Čim na hrastu Počnu prvi šarani da rastu.
TRADICIONALNO OBILJEŽAVANJE GODIŠNJICEROĐENJA GRGURA KARLOVČANA
U sklopu Dana hrvatskog jezika (11.3-17.3.), 11. ožujka, u knjižnici obilježavamo godišnjicu rođenja Grgura Karlovčana, učitelja i književnika čije ime nosi naša škola.
Šk. god. 2013./14. učenici izvode Karlovčanove najpoznatije pjesme, pripovijetke i novele.
Obljetnica 102. godine od rođenja
Grgura Karlovčana
Šk. god. 2014./15.
Dana 11. ožujka 2015. godine, u 11 sati u školskoj knjižnici obilježit ćemo 102. godinu od rođenja Grgura Karlovčana u formi književnog sijela S Grgurom u podravskoj ravnici uz nazočnost naših domaćih spisatelja Božice Jelušić, Zdravka Seleša i Jelene Osvaldić.
Povodom toga organizirali smo Natječaj za mlade pjesnike naše škole za učenike od 5.-8. razreda. Najbolji radovi i interpretacija pjesme bit će nagrađeni vrijednim poklonima.
U prilogu ove stranice objavljen je Natječaj.
Nacionalni kviz za poticanje čitanja
– natjecanje za mlade čitatelje
– provodi se u Mjesecu hrvatske knjige 15.10.-15.11.
– glavni organizator: KNJIŽNICE GRADA ZAGREBA
Naslov i tema kviza 2014.: LJUBAV ZA POČETNIKE
Za sudjelovanje u kvizu potrebno je pročitati knjige:
Zvonimir Balog: Ljubav za početnike; Dobriša Cesarić: Tišina, memoari; Luko Paljetak: Miševi i mačke naglavačke; Dragutin Tadijanović: Srebrne svirale
– provodi se on-line u narodnim i školskim knjižnicama
– svi pristigli kvizovi bit će pregledani do 25. listopada, a točnoriješeni kvizovi bit će uključeni u izvlačenje krajem listopada
– iz svake knjižnice (školske ili narodne) izvlači se jedan pobjednik – popis pobjednika bit će dostupan na web stranici http://www.kgz.hr
– između svih pobjednika, javnim izvlačenjem na završnoj svečanosti naInterliberu, dodijelit će se nagrade uz kazališnu predstavu
INTERLIBER –
MEĐUNARODNI SAJAM KNJIGA I UČILA
Svake godine na Interliberu, međunarodnom sajmu knjiga i učila,
nabavljamo zanimljive naslove za referentnu zbirku učenika te nadopunjujemo naslove lektirnih djela.
Prema preporuci učenika nabavljaju se i knjige za slobodno čitanje.
Prema potrebama nabavljaju se novi naslovi pedagoško-psihološke literature za učitelje, stručne suradnike i roditelje.
Ovom prilikom zahvaljujemo svim roditeljima i djelatnicima koji sudjeluju u skupljanju godišnjeg priloga za knjižnicu.
PROJEKT "ČITAMO MI, U OBITELJI SVI"
Stigli su rezultati najljepših dojmova i pjesmica projekta ČMUOS2014 na nivou Hrvatske.
Naša Klara Vukres, sada učenica 4.a razreda, osvojila je drugo mjesto s pjesmicom na kajkavskom jeziku prošle šk. god.:
Čitali smo mi, vu familije si
Čitali smo mi,
vu familije si.
Ovak vam je to bilo:
V petek smo knige
vu velike crne taške dobili.
Mam smo knige o
cvetju i smetju proučili.
V soboto smo z japom
o stare Egipčane nekaj navčili,
a v nedelo se z viteze borili.
Mati je naša štela promene v škole,
zato ji je kniga o Restitucije bila po vole.
V pondelek prije nek smo išli spat,
o lubavima neobičnim smo išli čitat.
Prečitali smo i knigo koja veli da so deca O.K.
pak što još z nimi ima muke.
V tork smo knige nazaj v taško deli,
A v sredo je žalosni v školo odneli.
Eto, tak smo vam čitali mi,
vu familije si.
Klara Vukres, 3.a
Na 15. mjestu je pjesma Iris Švaco, sada učenice 4.d razreda, a na 18. mjesto pjesma Lucije Miklić, sada učenice 4. c razreda.
Zašto volim knjige?
Kad sam bila mala,
mama mi je knjigu dala
Bajke i priče iz cijeloga svijeta
da moja mašta raste i cvjeta.
Iris Švaco, 3.d
Knjige
Knjige nas uče, a ponekad i muče.
S knjigom u ruci mogu putovati i po Africi,
ili gledati bijelog medu na polarnom ledu.
S knjigom mi je ljepši dan i mirniji san.
Lucija Miklić, 3.c
I ove godine knjižnica provodi projekt u trećim razredima.
– organizator: Hrvatska mreža školskih knjižničara
Cilj projekta je poticanje čitanja u obitelji i razvijanje informacijske pismenosti te prepoznati važnost čitanja.
Ostali ciljevi ovog projekta su: osvijestiti korisnike da osim lektirnih knjiga imamo i drugu građu, da se u knjižnicama odvijaju različite kulturne aktivnosti na kojima učenici ugodno i kreativno provode slobodno vrijeme i da je knjižnica informacijsko središte škole; osvijestiti mjerodavne u državi da je potrebno sustavno i planski izdvajati namjenska sredstva za knjižnice osnovne škole.
U knjižnici osim lektirnih knjiga postoji slobodni fond za čitanje, časopisi, enciklopedijska izdanja te knjige o odgoju koje mogu i roditelji koristiti. Ovim projektom svake godine se dodatno obogaćuje fond.
Knjižnica promiče kulturu čitanja, informacijsku pismenost i medijsku kulturu. Ove godine projekt sufinanciraju roditelji.
Članovi obitelji zajednički se druže i provode slobodno vrijeme uz knjigu. Svakog petka jedan učenik nosi knjižničnu naprtnjaču s 8 knjiga za zajedničko čitanje u obitelji i bilježnicu dojmova u koju članovi obitelji upisuju dojmove, pišu pjesme o čitanju i projektu, crtaju, izrađuju stripove. U srijedu učenik vraća ruksak u razred i prezentira ostalima svoje dojmove o pročitanom.
S ovim projektom poboljšavamo kvalitetu učenja i čitanja kod djece te kvalitetu usluga školske knjižnice. Knjiga dojmova služi za evaluaciju projekta i dokaz je za završno izvješće za namjenski utrošena sredstva.
Na kraju nastavne godine bira se najbolji dojam i piše završno izvješće provedenog projekta, a sve knjige nakon završetka projekta korisnici mogu posuđivati u knjižnici.
Više o projektu: www.knjiznicari.hr/ruksak.
Dana 21.11.14., započinjemo s Nacionalnim projektom "Čitamo mi, u obitelji svi" koji se provodi u 3. razredima. Prvi učenik u svakom trećem razredu ponijet će kući naprtnjaču s osam knjiga različite tematike.
Fotogalerija.
ANKETA ZA UČENIKE: http://goo.gl/forms/yVeSUtJOAl
ANKETA ZA RODITELJE: http://goo.gl/forms/uW6hyzM724
PROJEKT "ČITANJEM DO ZVIJEZDA"
Cilj projekta je potaknuti učenike na čitanje s razumijevanjem, istraživanje, otkrivanje i kreativno stvaranje, jer je učenje na takav način najučinkovitije. Također je cilj poticati učenike na organizirano i smisleno provođenje slobodnog vremena te poticati kreativno stvaralaštvo.
Školsko natjecanje u znanju i kreativnosti iz čitanja s razumijevanjem održano je 21. studenoga 2014., 5. školski sat, u knjižnici.
Učenici koji se natječu pročitali su tri knjige: Zagrebačka priča, Pokajnik, Moja slavna prijateljica te su pismeno odgovarali na pitanja o tim djelima.
Na županijskoj i državnoj razini učenici se mogu natjecati i u izradi plakata na zadanu temu prema interesu. Tema je prijateljstvo.
Pristupilo je 10 učenika.
Jurica Kanić, 7.b Angelika Marija Pejić, 7.b Ema Vlahović, 7.b Luka Rogoz, 6.c Karlo Grgičin, 6.c Lea Jakupčić, 6.c Tina Ferenčić, 6.d Sara Švedek, 6.d Veronika Čekada, 6.d Paula Fuček, 6.d
Nakon ispravljenih ispita konačna ljestvica je:
1. 40/50 – Karlo Grgičin, 6.c
2. 39/50 – Sara Švedek, 6.d
3. 37/50 – Paula Fuček, 6.d – dodatna pitanja – 9 točnih odgovora
4. 37/50 – Luka Rogoz, 6.c – dodatna pitanja – 8 točnih odgovora
5. 35/50 – Tina Ferenčić, 6.d
6. 34/50 – Jurica Kanić, 7.b
6. 34/50 – Angelika Marija Pejić, 7.b
8. 29/50 – Veronika Čekada, 6.d
9. 28/50 – Lea Jakupčić, 6.c
10. 27/50 – Ema Vlahović, 7.b
Iz rezultata je vidljivo da je prvo mjesto na školskom natjecanju osvojio Karlo Grgičin, 6. c, drugo mjesto Sara Švedek, 6.d, a nakon dodatnih pitanja treće mjesto osvojila je Paula Fuček, 6. d.
Njih troje – kao ekipa – predstavljat će našu školu na županijskom natjecanju 10. veljače 2015. godine u OŠ Braće Radić u Koprivnici.
Zanimljiva događanja u knjižnici…
U mjesecu listopadu svake šk. god. obilježava se Međunarodni mjesec školskih knjižnica.
Od 15. listopada do 15. studenoga obilježava se i Mjesec hrvatske knjige.
U tom mjesecu, svake godine, u našoj knjižnici održavaju se razne radionice, pričaonice i parlaonice, edukacijski posjeti svih razreda u knjižnici prema dogovoru knjižničarke s učiteljima i prema interesu učenika te tradicionalno se održava Nacionalni kviz za poticanje čitanja.
Godine 1999. Međunarodno udruženje školskih knjižnica proglasilo je zadnji ponedjeljak u mjesecu listopadu Međunarodnim danom školskih knjižnica. Od 2009. godine manifestacija obilježavanja traje cijeli mjesec listopad, a nastavlja se i u studenom kao Mjesec hrvatske knjige.
Svake godine nizom aktivnosti i događanja na dogovorenu temu promiče se uloga i značaj školskih knjižnica. Neke od tema koje se provode:
Otkrij zanimljivosti u školskoj knjižnici,
Čitaj – Saznaj – Učini, Čitaj s osmijehom na licu i poruči…
Čitanje lektire u stripu,
Pričam priču svom prijatelju,
Čitanje na Jakovljevom oblaku,
Pogled stablu
Pišem ti pismo…
Ako imate neku ideju ili poruku o čitanju, informacijama, pretraživanju različitih izvora u knjižnici – javite se u knjižnicu. Zabilježiti ćemo i Vaše misli i prijedloge.
Želite čitati pustolovnu, zanimljivu, ljubavnu, kriminalističku, SF knjigu – dođite po nju u našu knjižnicu. Izrazite svoje želje za čitanje. Javite knjižničarki što želite čitati.
Izvode se dječji igrokazi, predstave i susreti sa zanimljivim i neobičnim književnicima, a i likovne radionice tijekom godine u sklopu višegodišnjeg projekta s učiteljem Zoranom Vidakovićem –Uradimo sami knjige svoje.
Svake godine obilježavamo:
u sklopu Nacionalnog kviza za poticanje čitanja – kvizove o pročitanim knjigama
kvizove iznenađenja
edukacijske posjete s enigmatskim igricama kroz satove informacijske pismenosti – u dogovoru s učiteljima hrvatskoga jezika
posjet Interliberu u sklopu Nacionalnog kviza za učenika koji najbolje riješi kviz
susrete s neobičnim književnicima,
natječaje za najbolji strip na temu informacijske pismenosti i promicanja čitanja, izrada najljepše poštanske marke, natječaj za najljepše napisano pismo…
Evo nekoliko zanimljivih poruka naših mladih knjižničara:
Odškrini vrata školske knjižnice i zaviri što ima novo!
[:D] Baci pogled ima li novi plakat, izložba, radionica…
[;)] Prelistaj časopis!
Pogledaj enciklopediju!
Prouči knjige o pubertetu i odrastanju tinejdžera!
[:P] Naći ćeš tu još koju zanimljivost i pustolovinu!
Napravi sam svoj strip!
[:)] Izradi svoj bonton o ponašanju u knjižnici – naravno na zanimljiv i pustolovan način!
Budi znatiželjan i uvijek pitaj, a odgovore potraži u knjižnici!
DRŽAVNI NATJEČAJ "MOJA PRVA KNJIGA"
Organiziranjem državnog natječaja "Moja prva knjiga" u pisanju i ilustriranju vlastite priče svake godine potiče se mašta i kreativnost, razvijaju se likovne i literarne vještine, a mladi se osvještavaju o svojim pravima, odgovornosti za okoliš i potrebi brige za zajednicu.
Događanja u Međunarodnom mjesecu školskih knjižničara (listopad) i Mjesecu hrvatske knjige (15. 10. – 15. 11.) svake godine…
U Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica provode se satovi upoznavanja, knjižnično informacijsko obrazovanje učenika prema planu i programu po razredima, posjeti, druženja, radionice, parlaonice o željenim temama učenika.
Učenici 1. razreda u knjižnici izrađuju straničnike i organizira se izložba njihovih radova.
Učenici 2. razreda čitaju i proučavaju časopise, rješavaju kvizove o zbrkanim naslovima lektire.
Učenici 3. razreda uče glavne dijelove knjige i kako se snaći u zgradama i vlakovima naših polica gdje žive slikovnice i lektira.
Učenici 4. razreda uče koji su bitni podatci o knjizi i kako sami pretraživati priručnu zbirku.
Učenici 5. razreda uče što je signaturna naljepnica i signatura. Pronalaze knjige na policama prema zadanoj signaturi koju izvuku iz kutije iznenađenja.
U 6. razredu učenici usvajaju osnovne pojmove referentne zbirke i kako pronaći pojam u enciklopediji.
U 7. razredu učenici proučavaju detaljnije referentnu zbirku, dobiju upute o pisanju referata i izradi dobre prezentacije te sudjeluju u radionici Pišem referat, a (ne)znam kako?
Učenici 8. razreda uče kakvi sve postoje katalozi u knjižnicama te pregledavaju računalni katalog naše knjižnice on line. U radionici Moj kataložni listić izrađuju po jedan naslovni i jedan abecedni kataložni listić prema zadatku koji su izvukli iz kutije iznenađenja.
Stalne su dobrovoljne akcije…do novih naslova lektire i DVD filmova.
Revizija fonda u knjižnici bila je u ljetu 2014. godine, traje još uvijek, a organizira se redovito svake četiri godine.
Zbog habanja, izgubljenih i oštećenih knjiga svake godine se određeni postotak knjiga otpiše te se standardno treba obnavljati fond, a za nabavu potrebna su financijska sredstva.
Zato svake godine organiziramo skupljanje godišnjeg priloga za obnovu fonda.
GODIŠNJI PRILOG ZA KNJIŽNIČNU GRAĐU
Na prijedlog aktiva učitelja hrvatskog jezika i knjižničarke, a uz prethodnu suglasnost Učiteljskog vijeća i Vijeća roditelja, Školski odbor dao je svoju suglasnost na skupljanje priloga za knjižničnu građu, a u svrhu nabave potrebne literature.
Sredstva se po potrebi koriste za: popunjavanje lektirnih naslova, slobodnog fonda, enciklopedija, pedagoško-psihološku literaturu za učitelje i roditelje, časopise prema nastavnom planu i programu; provođenje kulturnog plana i programa – susreti, igrokazi, radionice; sudjelovanje u nacionalnim projektima "Čitamo mi, u obitelji svi", "Nacionalni kviz za poticanje čitanja", "Čitanjem do zvijezda" te nabavu i održavanje softverskih programa za učenike.
U akciji sudjeluju svi korisnici knjižnice.
DOGAĐANJA ŠKOLSKE 2014./15. GODINE Radionica s Ivanom Kranželić Dana 18. rujna 2014. godine, učenici 1., 2. i 3. razreda družili su se s Ivanom Kranželić i njenim pjesmama iz zbirke Čemu služe stvari. Učenici su se likovno izrazili o pročitanim pjesmama i kombiniranim tehnikama izradili prekrasne crteže. Radove će naš učitelj likovne kulture Zoran Vidaković uvezati u mapu koja će biti izložena u knjižnici. Pogledajte fotografije: http://www.os-gkarlovcana-djurdjevac.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=346 Susret sa Željkom Horvat-Vukelja
Dana 22. 10. 2014. povodom Mjeseca hrvatske knjige, održan je književni susret sa Željkom Horvat-Vukelja, na sam Međunarodni danškolskih knjižnica u OŠ Grgura Karlovčana Đurđevac.
Upriličene su dvije susret-radionice s učenicima 1. i 2. razreda u organizaciji Školske knjige.
Djeca i učitelji bili su oduševljeni i dogovorili su s književnicom ponovni susret. Dio vesele atmosfere vidite na fotografijama. Pjevalo se i sviralo, pogađale su se zagonetke, pričale su se slikopriče, razgovaralo se na francuskom i engleskom, izvodili su se kratki igrokazi s lutkicama…Unatoč kišnom danu mališani, učitelji i književnica dobro su se zabavili.
Pogledajte fotografije:
http://www.os-gkarlovcana-djurdjevac.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=347
MEĐUNARODNI DAN DARIVANJA KNJIGA
Dana 14. veljače obilježava se Međunarodni dan darivanja knjiga pod geslom “Čitam, dam, sretan sam – svoju knjigu daruj i tuđe srce obraduj!“. Naša knjižnica uključila se u projekt. U suradnji s Gradskom knjižnicom skupljene knjige poklonit ćemo pedijatrijskoj ordinaciji u Domu zdravlja Đurđevac. Dogovorena je i suradnja sa Centrom za socijalnu skrb. Akcija skupljanja knjiga i slikovnica traje od 26. siječnja do 14. veljače 2015. godine.
Međunarodni dan darivanja knjiga je volonterski projekt kojim se djecu želi potaknuti na čitanje te se kod njih želi probuditi ljubav prema čitanju i darivanju. Učenik će svoju knjigu ili slikovnicu pokloniti drugom djetetu. Tom lijepom gestom pokazuje koliko je lijepo i važno pomagati.
Književni susret sa Sanjom Pilić
Povodom Međunarodnog dana dječje knjige, koji se obilježava 2. 4., knjižnica OŠ Grgura Karlovčana Đurđevac u suradnji s Gradskom knjižnicom organizirala je književni susret sa Sanjom Pilić. Održana su dva susreta 9. 4. u našoj maloj sportskoj dvorani za učenike trećeg i petog razreda.
Gošću smo iznenadili igrokazom koji su izveli učenici 5. razreda. Učenike je pripremala voditeljica dječjeg odjela Gradske knjižnice Đurđevac, Katarina Pavlović.
Izveli su igrokaz prema pripovijetki Sanje Pilić Život ide dalje. Susret je bio vrlo zanimljiv, gošća je životopisno pričala o svojim knjigama i pisanju, a učenici su imali pregršt pitanja o njenom životu i radu.
Novinarska grupa napravila je intervju s gošćom. Mnogi učenici zatražili su njen autogram, a neki su i kupili njene knjige.
Književni susret s Enesom Kiševićem
Povodom Dana škole, 27. svibnja 2015. godine naša škola bila je domaćin književnog susreta s književnikom i dramskim umjetnikom Enesom Kiševićem. Susret s književnikom održan je u velikoj sportskoj dvorani za učenike 7. i 8. razreda, ali i za sve zaljubljenike u pisanu riječ. Druženje s pjesnikom otvorili su učenici čitajući njegove najpoznatije pjesme. U istom tonu nastavio je i sam književnik recitirajući svoje stihove, ali i stihove svjetski poznatih pjesnika.
Slušajući pjesnikove stihove učenici su ostali očarani i oduševljeni. Svaku pjesnikovu izvedbu popratili su glasnim pljeskom. Najviše ih se dojmila pjesma o nogometu jer je autor pokretima tijela dolazio do riječi. Uz ovako velikoga književnika vrijeme je brzo prošlo. Svi su bili sretni što su mogli upoznati Enesa Kiševića i saznati kako izgleda prava ljubav prema poeziji. Nakon susreta druženje s književnikom nastavilo se u školskoj knjižnici s učenicama Novinarske grupe.
Donosimo vam nekoliko sličica iz književnikova života:
1. Što vam je draže: pisati ili biti na kazališnim daskama?
Draže mi je pisati jer pisanje je starije od glume. Kad pišem i po deset noći ne spavam. Ne osjećam potrebu za hranom, to pisanje me hrani.
2. Koji biste još talent voljeli imati?
Htio sam biti pilot i atomski fizičar. Što sam stariji sve mi nedostaje i sve me zanima. Još ne znam koliko ne znam.
3. Koji je najgori trač koji ste čuli o sebi?
Mnogi su se predstavljali kao Enes Kišević. Primjerice jedan dečko je zaprosio jednu curu pod mojim imenom. Kad su upalili TV ja sam se pojavio na ekranu. Dečko shvativši da je uhvaćen u laži počeo je trčati, a mlada zaljubivši se u njega vikala je nema veze, sve ti je oprošteno.
4. Koju osobinu najviše cijenite kod drugih?
Kad je čovjek dobronamjeran i pomaže drugima, a da o tome ne govori.
5. Kako se opuštate?
Opuštam se uz šetnju i čitanje. Volim čitati pisce koji su živjeli i 1000 godina prije mene.
6. Na što ste najponosniji?
Najponosniji sam na dva sina i kćerku Saru koja ide u 2. razred gimnazije.
7. Kojih se anegdota iz školskih dana rado sjetite?
Bio sam odličan učenik, ali profesor iz matematike je bio jako težak i imali smo skoro svi jedinice. Smatram da je on kriv jer je znanje darovao kao muku, a ne radost. Kad smo imali pismeni kod profesora je radila jedna pomoćnica koja je bila zaljubljena u mene. Molio sam ju da mi donese zadaćnicu da nešto popravim i ja sam jedini dobio tri. Kasnije na maturi kad sam to rekao profesoru on se jako naljutio i jedva sam ga umirio.
8. Što najprije pročitate u novinama?
Čitam vijesti iz kulture, izvješća o papi Franji koji je velik čovjek, pratim ljudsku bijedu i sport.
9. Na što biste potrošili posljednji novčić?
Posljednji novčić dao bih nekomu tko nema, komu je najpotrebnije.
10. Što je za vas sreća?
Za mene je sreća što mogu hodati, što me razum služi, što mogu sretati i upoznavati ljude poput vas.
PS.
Zahvaljujemo promotorici Školske knjige Nataliji Kožić Lukačević, predsjedniku Uprave Školske knjige Anti Žužulu te veliko hvala Enesu Kiševiću za ovakav veličanstven prekrasan susret.