NASLOVNICA / Novosti / Učenici osmih razreda na terenskoj nastavi u Jasenovcu i Čigoču

Učenici osmih razreda na terenskoj nastavi u Jasenovcu i Čigoču

Autor: Antonela Carek

22. svibnja 2022.

Učenici osmih razreda u pratnji razrednika i dviju pomoćnica u nastavi posjetili su 19. svibnja 2022. godine Spomen područje Jasenovac. Ovu terensku nastavu financiralo je Ministarstvo znanosti i obrazovanja s ciljem unapređenja znanja o holokaustu te razmjerima i posljedicama počinjenih zločina protiv čovječnosti. Nakon dolaska u Spomen područje Jasenovac učenike su s postavom Memorijalnog muzeja upoznale dvije voditeljice. Učenici su podijeljeni u nekoliko grupa i imali su zadatak odgovoriti na nekoliko pitanja. Teme su se odnosile na život u logoru i rasne zakone. Učenici su u prostorijama Memorijalnog muzeja pronašli odgovore na slikama, filmovima i pomoću raznih predmeta i novinskih članaka te arhivskih izvora. Uslijedila je prezentacija rada. Svaka je grupa izabrala predstavnika koji je pročitao pitanja i odgovore i u kratkoj raspravi s voditeljicom programa zaključene su sve teme. U drugom dijelu voditeljica je povela učenike prema mjestu gdje se nalazio koncentracijski logor Jasenovac. Na maketi logora objasnila je kako je logor izgledao, što se događalo u logoru, kakvi su uvjeti vladali u logoru i gdje su logoraši odvođeni na pogubljenje. U zadnjem su dijelu obilaska učenici otišli do spomenika Bogdana Bogdanovića poznatijeg kao kameni cvijet. Tamo su se fotografirali i time je posjet Spomen području Jasenovac završen.

U poslijepodnevnim satima razrednici i učenici posjetili su europsko selo roda Čigoč. Voditelj posjetiteljskog centra održao je kratko predavanje o životu roda, selidbi iz Afrike u Hrvatsku i uvjetima koji rodama odgovaraju na prostoru Posavine. Voditelj je poveo učenike u obilazak sela u kojem se na svakoj kući nalazi barem jedno gnijezdo roda.

                                                                               učitelj Saša Senjan

Ostale obavijesti

28. lipnja 2022.

Projekt Bartimej

U sklopu projekta „Bartimej“ Odjele za učenike s teškoćama u razvoju su posjetili učenici gimnazija iz Zagreba, Varaždina, Čakovca i […]

28. lipnja 2022.

Radionica o znakovnom jeziku

Povjerenik za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije, velečasni Leonardo Šardi, je na inicijativu vjeroučiteljice Martine Rukavine […]

sve obavijesti

Želite znati više?

Potražite više informacija oko našeg kurikuluma i aktivnosti.

Kontaktirajte nas
Skip to content