NASLOVNICA / Novosti / Svjetski dan osoba s Down sindromom

Svjetski dan osoba s Down sindromom

Autor: Marija Dautanec Božić

22. ožujka 2018.

Prosječno jedno od 650 sve novorođene djece rađa se sa sindromom Down, kromosomskim poremećajem koji nastaje uslijed viška jednog kromosoma ili dijela kromosoma u jezgri svake stanice tijela. Taj poremećaj utječe na fizički i mentalni razvoj djeteta. Datum za obilježavanje toga dana, 21. ožujka, odabran je simbolično, s obzirom na to da u sebi sadrži brojeve 21 i 3, te time asocira na trisomiju 21. kromosoma, što je osnovno obilježje Down sindroma. Simbol Međunarodnog dana Down sindroma su rasparene šarene čarape čijim nošenjem ukazujemo na različitost osoba s Down sindromom, a ne zbog nemogućnosti  osoba s Down sindromom da ih upare.

U Odjelima za učenike s teškoćama u razvoju  integrirano je u razrede i odgojno-obrazovne skupine četvoro učenika sa Down sindromom.  Dan osoba sa sindromom Down obilježili smo plakatima koje je oblikovala Maja Huzjak, mag.rehab.educ.  kako bi u matičnoj školi među redovnom populacijom te u našim Odjelima osvještavali o potrebama ovih osoba te noseći rasparene šarene čarape i odlaskom na glavni trg gdje smo podržali naše prijatelje iz Udruge Mali princ koji su prolaznicima dijelili šarene čarape koje su sami izradili.

Ostale obavijesti

09. srpnja 2024.

Naša škola treću godinu za redom dobila oznaku Sigurnija škola

U sklopu projekta “Sigurnija škola” u organizaciji Hrvatskog Crvenog križa naša škola je i u ovoj školskoj godini, trećoj za […]

03. srpnja 2024.

Završna svečanost učenika osmih razreda

U utorak, 2. srpnja 2024. godine, u Domu kulture održana je završna svečanost učenika osmih razreda. Na početku programa nazočne […]

sve obavijesti

Želite znati više?

Potražite više informacija oko našeg kurikuluma i aktivnosti.

Kontaktirajte nas

Saznajte više informacija o isplatama

iTransparentnost

Skip to content