NASLOVNICA / Pedagog / Stručni rad: Profesionalni razvoj učitelja i stručnih suradnika

Stručni rad: Profesionalni razvoj učitelja i stručnih suradnika

Autor: Nikola Vuković

06. travnja 2023.

Sažetak:

Danas, u suvremenoj školi od učitelja i stručnih suradnika očekuje se kvalitetno opće i stručno obrazovanje, kvalitetna priprema za neposredni rad s učenicima, pedagoške, komunikacijske, socijalne, organizacijske i druge kompetencije, kreativnost u radu, uvođenje inovacija u rad, a u posljednje vrijeme sve više poduzetničke kompetencije. Od kvalitetnog učitelja i stručnog suradnika očekuje se da prepozna individualne potrebe učenika, njihove interese i mogućnosti te sukladno njima organizirati nastavni proces. U tome svakom učitelju pomaže stručni suradnik školski pedagog. U suradnji s učiteljima školski pedagozi pomažu stvoriti poticajno okruženje za učenje, izbor metoda i oblika rada koje će unaprijediti rad i razvoj svakog učenika. Kako bi se ovi izazovi uspješno ostvarili školski pedagog ima važnu ulogu u organiziranju i poticanju učitelja na stručno usavršavanje u školi i izvan nje. Suvremena škola mora biti u kontinuiranom procesu mijenjanja, nadogradnje i razvoju. To se očekuje i od svakog učitelja i stručnog suradnika u školi. Sva se stručna usavršavanja mogu podijeliti na dvije glavne vrste: usavršavanja u školi i  usavršavanja izvan nje. Pod pojmom usavršavanje u školi podrazumijevaju se sve radionice, predavanja te ostali oblici edukacija, koje organizira škola u kojoj određeni učitelj i stručni suradnik radi, dok se pod pojmom stručnog usavršavanja izvan škole podrazumijevaju sve edukacije koje organizira Agencija za odgoj i obrazovanje, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, ostale Agencije ili udruge koje se bave problematikom odgojno-obrazovnog rada. U radu se govori o ulozi školskog pedagoga na području stručnog usavršavanja učitelja kao i na unaprjeđenju osobnog stručnog usavršavanja.

Ključne riječi: inovacije, proces usavršavanja, suradničko učenje, timski rad

Ostale obavijesti

13. studenoga 2023.

Malo školsko akcijsko istraživanje

U sklopu ostvarivanja GPP školskog pedagoga te rada na području prevencije školski pedagog Nikola Vuković izradio je akcijsko istraživanje s […]

16. svibnja 2023.

Upis u srednju školu

Prezentacija koju je izradio (prilagodio) pedagog za učenike osmog razreda i njihove roditelje. Predavanje za roditelje na roditeljskom sastanku 16. […]

sve obavijesti

Želite znati više?

Potražite više informacija oko našeg kurikuluma i aktivnosti.

Kontaktirajte nas

Saznajte više informacija o isplatama

iTransparentnost

Skip to content