NASLOVNICA / Novosti / Obilježili smo "Europski tjedan programiranja"

Obilježili smo “Europski tjedan programiranja”

Autor:

25. studenoga 2013.

Danas, 25. studenog 2013. godine, naša škola je sudjelovala u obilježavanju "Europskog tjedna programiranja"!

U RH se okupilo 60 ustanova u obilježavanju ove inicijative i time smo po brojnosti zauzeli drugo mjesto u EU, odmah poslije Irske.

Sva prijavljena događanja možete vidjeti na karti: http://codeweek.eu/map/  te na http://codeweek.eu/learn/croatia/.

Europski tjedan programiranja u našoj školi obilježili su učenici Informatičke grupe i njihov učitelj Nikola Mihočka.

U goste su pozvali ravnatelja škole Marijana Vinkovića koji je i sam po struci učitelj informatike i tehničke kulture.

Ravnatelj je učenicima održao zanimljivo predavanje o tome što je programiranje, što se razvija programiranjem i kolika je važnost programera u ravoju tehnologije.

Učenici su pozorno slušali predavanje i na kraju ga nagradili pljeskom.

Inače, "Europski tjedan programiranja" obilježava se od 25. do 30. studenog 2013. u organizaciji inicijative #codeEU. 

U nastavku vijesti pogledajte prigodni video koji je snimila voditeljica inicijative gospođa Kroes.

Što je # codeEU?

#codeEU je inicijativa koju je pokrenula Neeile Kroes uz podršku DG Connect u Europskoj komisiji sa ciljem da se ljudi potaknu da uče programirati, da se svima nama pruži prilika da ostavrimo vlastite ideje i promijenimo svijet. Tehnologija oblikuje naše živote ali manjima odlučuje što ćemo i kako koristiti. Mi možemo učiniti puno više od korištenja, dijeljenja i „lajkanja“. Mi možemo ostvariti naše „lude“ ideje i izgraditi stvari koje će donijeti radost drugima. Nikada nije bilo lakše napraviti vlastitu aplikaciju, izgraditi vlastiti robotaili izmisliti leteće automobile, zašto ne? To nije lagan put ali to je putovanje puno kreativnih izazova, zajednica koja pruža podršku i mnogo zabave. Jeste li spremni prihvatiti izazov i postati stvaratelj?

Zašto programiranje?

Programiranje je svuda oko nas. Svaka interakcija između čovjeka i računala je podržana programskim kodom. Programiranje je puno više od mnoštva različitih alata, to je način gledanja na svijet: razdijeliti zadatke u sve manje podskupine. To je zabavno i kreativno područje ispunjeno velikim ljudima i strastvenom zajednicom. Treba li spomenuti da će 2015. u EU nedostajati 900.000 ICT stručnjaka?

Programiranje zaslužuje da se prigodno proslavi. Od 25. do 30. studenoga željeli bismo vidjeti niz događaja diljem Europe – sve s ciljem upoznavanja građana s programiranjem kao i učeći ih ovu vještinu. Naš cilj je poboljšati programiranje na europskoj razini, motivirati ljude da počnu učiti programirati te povezati pojedince, skupine, ustanove, organizacije i tvrtke koje su spremni pomoći ljudima doživjeti radost i relevantnost programiranja.

Vi ste nam potrebni kako bi ovaj tjedan i ova inicijativa uspjele. Hoćete li nam pomoći promovirati programiranje, istaknuli povijest i raznolikosti programa? Potrebno nam je vaše sudjelovanje prvenstveno u svojstvu organiziranjaradionica, predavanja, razgovora – želimo okupiti što različitih prigodnih događanja iz cijele Europske unije. Jeste li aktivni u tom području i zainteresirani za pridruživanje Europskom tjednu programiranja? Javite nam se!

Zašto # codeEU?

Programiranje je zabavno. Kreativno. Njime se bavi mnogo poznatih ljudi i odlikuje se snažnom zajednicom. Jeste li već pomogli ljudima oko sebe da upoznaju ljepotu programskog koda? Uvijek je zabavno graditi, stvarati. Možda još niste uvjeriti svoje prijatelje, učenike, poznanike da pokušaju programirati. Jeste li spremni organizirati radionicu, razgovor sa sponzorima i sl.? Da, znamo taj osjećaj.

Zajedno smo jači!

Dakle, ovo je cilj: mi želimo povezati pojedince, grupe, ustanove, organizacije i tvrtke, koji su u mogućnosti pomoći ljudima doživjeti radost programiranja. Uz vašu pomoć, možemo pokrenuti veliku vatru koja će se vidjeti izvan naših uobičajenih krugova. Požar toliko velik da ne može biti ignoriran od strane medija, bez obzira na najnovije celebrity tračeve. Znamo koliko je zabavno graditi stvari, a mi smo spremni dijeliti našu strast.

Ostale obavijesti

22. travnja 2024.

Upis u prvi razred – privremeno izvješće

U vremenu od 8. do 22. travnja 2024. godine proveden je postupak upisa djece dorasle za upis u prvi razred […]

22. travnja 2024.

Ivan Jakupčić osvojio 6. mjesto na državnom Natjecanju iz Povijesti

Od 17. do 19. travnja  2024. u Puli je održano  25. državno Natjecanje iz povijesti za učenike osnovnih i srednjih […]

sve obavijesti

Želite znati više?

Potražite više informacija oko našeg kurikuluma i aktivnosti.

Kontaktirajte nas

Saznajte više informacija o isplatama

iTransparentnost

Skip to content