NASLOVNICA / Novosti / Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Autor: Mateja Nemet Andrašević

04. prosinca 2020.

Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se 3. prosinca uz aktivnosti promicanja razumijevanja problematike invaliditeta i mobilizacije podrške koja omogućuje dostojanstvo, ostvarenje prava i dobrobiti osobama s invaliditetom. Učenici, učiteljice i učitelji Odjela za učenike s teškoćama u razvoju i ove su godine obilježili ovaj dan mnogobrojnim aktivnostima, unutar svojih razrednih zajednica.

“Osobe s invaliditetom imaju dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprečavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima. (Konvencija o pravima osoba s invaliditetom). U Hrvatskoj su podržani i zakonom utvrđeni termini osoba s invaliditetom i dijete s teškoćama u razvoju. Brojke UN-a govore da više od milijardu ljudi u svijetu ima neki oblik invaliditeta, a više od 100 milijuna osoba s invaliditetom su djeca. Prema podatcima Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo  u našoj zemlji živi više od pola milijuna osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju.” (Međunarodni dan osoba s invaliditetom: 3. prosinac Međunarodni dan osoba s invaliditetom; 3. prosinca 2020. https://www.ncvvo.hr/medunarodni-dan-osoba-s-invaliditetom/; 04.12.2020.)

Svake se godine Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava drugom temom, a ovogodišnja je: Izgraditi bolje: prema svijetu s uključivosti invaliditeta, pristupačnom i održivom svijetu nakon Covida-19. U fokusu je podizanje svijesti o dobitku i pozitivnim aspektima uključivanja osoba s invaliditetom u sve aspekte života. “Međunarodni dan osoba s invaliditetom, prilika je da se veći  broj ljudi sjeti prepreka i problema s kojima se osobe s invaliditetom svakodnevno susreću. Također, to je uvijek nanovo prilika da podsjetimo na važnost uklanjanja barijera za ravnopravan život osoba s invaliditetom, ne samo onih arhitektonskih, već i stereotipima i predrasudama koje su rezultat naših stavova prema osobama s invaliditetom.” (03.12. – Međunarodni dan osoba s invaliditetom; 3. prosinca 2020. https://www.udruga-srce-zelina.hr/hr/novosti/0312-medunarodni-dan-osoba-s-invaliditetom/; 04.12.2020.)

Ostale obavijesti

05. srpnja 2021.

Svečana dodjela svjedodžbi osmašima i proglašenje učenika generacije

Danas je u velikoj dvorani naše škole održana skromna, no svečana dodjela svjedodžbi učenicima osmih razreda. Okupljenim osmašima s nekoliko […]

05. srpnja 2021.

Preuzet paket za projekt Crvenog križa Sigurnije škole i vrtići

U našu školu stigle su torbe prve pomoći koje će biti podrška u projektu Crvenog križa koji je odobrilo Ministarstvo […]

sve obavijesti

Želite znati više?

Potražite više informacija oko našeg kurikuluma i aktivnosti.

Kontaktirajte nas
Skip to content