NASLOVNICA / Novosti / Halloween

07. studenoga 2018.

Kako hrvatska tradicija nalaže, dani kad se najviše prisjećamo svojih najmilijih koji su napustili ovozemaljski život su Svi sveti i Dušni dan, a o njima su govorili i učenici produženog boravka naše škole s učiteljicom Monikom Rupčić 30. i 31.listopada ove godine.

U korelaciji s predmetom engleski jezik govorili su i o Halloweenu koji je zapravo pagansko, odnosno starokeltskio "slavlje" iz područja Irske, Škotske kasnije prenesen  u SAD. Njime se nisu "slavile/okupljale" vještice već se slavio kraj žetve i dolazak zime. Maskirali su se ljudi da se zaštite od vila jer se u toj noći "stanjila" koprena između svijeta živih i mrtvih/čudnovatih. Također, vjerovalo se da zbog toga pokojnici znaju navratiti pa su se zato radile proslave. Kasnije se nešto slično prebacilo na katoličke maškare što se tiče tjeranja/obrane od vila/demona/drugih bića.

Nakon kratke parlaonice izrađivali su simpatične ukrase i rezbarili bundevu, što možete vidjeti i na priloženim fotografijama.

Aktivnosti u Područnoj školi Sirova Katalena tijekom posljednjeg tjedna nastave

Učenici Područne škole Sirova Katalena proveli su posljednji tjedan nastave u igri na otvorenom i ponavljanju nastavnih sadržaja kroz zabavne […]