NASLOVNICA / Novosti / Advent u našem gradu

Advent u našem gradu

Autor:

20. prosinca 2016.

Svi su naši učenici složni oko toga kako je ovogodišnji advent u Đurđevcu najljepši do sad. U nastavku pročitajte kako su neki od njih svoj doživljaj đurđevačkog adventa pretočili u literarne radove.

Radove odabrala učiteljica Mirela Halaček.

Advent u mom gradu

Đurđevac je ove godine, napokon, za vrijeme adventa zablistao punim sjajem!  Nikad bogatiji adventski program nudi za svakoga ponešto – koncerte, sajam, predstave, nastupe zborova…

Cijeli je grad zahvatila božićna čarolija i veselje. Ljudi uživaju u večernjim šetnjama, miru i jednostavno se prepuštaju božićnom ugođaju. Ulice su prošarane svjetlošću i zrakama lampica, a trgom odzvanjaju lagane, poznate melodije. Sve je savršeno, samo još nedostaju male bijele pahulje snijega kako bi zaokružile sliku predbožićne idile.

Ovogodišnji je advent domaćima i gostima ponudio mnoge novitete. Jedan su od njih žive jaslice, uprizorenje dolaska našeg malog Božića na svijet. Sve izgleda očaravajuće – štalica iz koje se širi samo blagost i pozitivna energija, nebo prepuno zvijezda, glumci odjeveni u anđele, Svetu obitelj i kraljeve. Čak su i životinje uvježbane! Cijeli prizor upotpunjuje zborsko pjevanje u pozadini. Sve je tako stvarno, kao da se Kristovo rođenje ponovo odvija, samo ovaj put u našoj prisutnosti, pred našim očima.

Naravno, nikako ne smijem zaboraviti glavnu atrakciju ovogodišnjeg adventa, nove stanovnike grada Picoka – deveĐurđicu,Tomicu i Dinu, čije se dovođenje pokazalo kao pravi pogodak. Novi su stanovnici građanima predstavljeni kod Staroga grada prošloga petka,  a prilikom predstavljanja izgledalo je kao da shvaćaju da su glavne zvijezde i da uživaju u svoj pažnji usmjerenoj prema njima. Poseban je ugođaj cijelom zbivanju oko Staroga grada dala i logorska vatra te pijesak koji je svuda oko nas. Dok je oko devinih nastambi vladala gužva, nekoliko se koraka dalje događalo nešto mnogo mirnije – mogli smo u zrak pustiti zapaljen lampion lijepih želja. Brojne su želje prošlog vikenda tako obasjavale nebo iznad hladnog Đurđevca. U pozadini su svirale božićne pjesme, a zrakom se širio miris čaja i slastica.

Sva ova događanja podsjećaju me da je Božić pred vratima. Da počinje vrijeme mira i darivanja. Da se godina završava i stiže nova, a s njom i novi usponi i padovi. Novi osmjesi i suze. Prilike za neke nove početke.

Alenka Ščerbek, 7.a

Advent u Đurđevcu

Ovo predbožićno vrijeme donosi posebno raspoloženje. Svi nestrpljivo iščekujemo Božić. Naš je Đurđevac ove godine prepun lampica. Sve je blještavo i prekrasno, kao niti jedne godine do sad.

Najviše mi se sviđa kako je okićeno drveće i utvrda Stari grad, koja je cijela osvijetljena.

Najveća su novost u našem gradu deve. Naravno, i ja sam ih, kao i većina Đurđevčana, išla pogledati. Jako su lijepe i plijene pažnju svima – od najmlađih do najstarijih. Njihova je nastamba također jako lijepo uređena.

Novost ovoga adventa su i žive jaslice. To se ne viđa tako često. Glumci gradskog kazališta odlično su se snašli u prilično zahtjevnim ulogama Svete obitelji i kraljeva. Smatram da su novosti poput ovih dobrodošle. Čini mi se da i ostali građani misle isto, jer sam primijetila da jako puno ljudi večernje sate provodi u šetnji gradom. Drago mi je da se napokon u mom gradu događa nešto lijepo i da se ne moramo diviti drugim gradovima, već možemo uživati i u svojem Đurđevcu. Ovo mi je do sada najljepši advent u Đurđevcu.

Anja Pintarić, 7.b

Advent u mom gradu

Božić dolazi. Veselim se Isusovu rođenju i štalici u Crkvi. Ispunjena sam radošću i nekim posebnim mirom i jedva čekam da se poklonim Božiću. Ove su godine u našem gradu uprizorene žive jaslice. Moram priznati da se Turistička zajednica našeg grada ove godine posebno pripremila za vrijeme došašća. Još se u ljetu pričalo da je grad kupio deve radi Đurđevačkih peski. Svakodnevno smo se raspitivali kada će doći i već smo posumnjali u priču oko deva, ali one su zaista stigle. Meni su prekrasne. Naravno, imaju i imena: Tomica, Dina i Đurđica. Predstavljene su nam i njihovoj nastambi koja se nalazi ispred utvrde Stari grad. Meni se najviše sviđa Đurđica koju sam tom prilikom i najviše fotografirala.

Žive su jaslice uprizorene kao i na trgu kada sam s crkvenim zborom pjevala božićne pjesme. Glumci su dobro uvježbali svoje uloge, a kozice i ostale životinje su u ograđenom dijelu jele sijeno, a djeca  su im se beskrajno veselila.

Marta Ređep, 5.a

Uprizorenje živih jaslica

Hladna je noć. Muški oktet pjeva pjesmu Tiha noć, a nakon nje Zdravo budi, mali kralju. Pripovjedač čita iz Biblije, a Marija i Josip s Isusom dolaze u štalicu. Pokraj štalice bdiju magarac, ovca i dva kozlića. Iznad štalice je velika zvijezda repatica. Dolaze dva anđela s bijelim krilima i Josipu u snu govore da ne smije napustiti Mariju te da će sinu nadjenuti ime Isus. Slijedi pjesma Oj, pastiri. Dva anđela pastirima govore da se u gradu Davidovu rodio Bog i da je zvijezda iznad štalice znak njegova rođenja. Slijedi pjesma Tri kralja jahahu, a nakon nje tri kralja dolaze pokloniti se Isusu i padaju pred njega ničice te mu daju zlato, tamjan i smirnu. Za kraj slijede pjesme Na noge ustante i Narodi nam se kralj nebeski.

Bilo mi je jako hladno, ali mi je toplina ušla u dušu zbog Isusova rođenja.

Andrija Hrženjak, 5.b

Ostale obavijesti

19. veljače 2024.

Stručno usavršavanje učitelja i stručnih suradnika

Prvi dan drugog dijela zimskog odmora učenika u Osnovnoj školi Đurđevac bilo je radno za učitelje i stručne suradnike Osnovne […]

16. veljače 2024.

Prezentacija s roditeljskog sastanka 15. veljače 2024.

U četvrtak, 15. veljače 2024. godine pedagog škole održao je predavanje za roditelje djece dorasle za upis u prvi razred […]

sve obavijesti

Želite znati više?

Potražite više informacija oko našeg kurikuluma i aktivnosti.

Kontaktirajte nas
Skip to content